Created: 26 Наурыз 2019

Университет ректоры

Баяхов Әліби Науханұлы - Қазақстан инновациялық және телекоммуникациялық жүйелер университетінің ректоры.

1965 жылы 19 мамырда туған. Батыс Қазақстан ауыл шаруашылығы институтын, Қазақ мемлекеттік заң академиясының Батыс Қазақстан филиалын бітірген. РЖҒА корреспондент-мүшесі, ауыл шаруашылығы ғылымдарының докторы.

Ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі 30 жыл: БҚАТУ оқытушысы, Кафедра меңгерушісі, факультет деканы, ғылым және халықаралық байланыстар бөлімінің бастығы, "Биотехнология" ғылыми-зерттеу зертханасының директоры. Жәңгір хан атындағы Каспий университетінің Ш. Есенова, проректор, Қазақстан инновациялық және телекоммуникациялық жүйелер университетінің ректоры. 100-ден астам ғылыми жұмыстың, 4 монографияның, РОӘК ұсынған 2 оқу құралының, 2 электрондық оқу құралының және 3 патенттің авторы. Оның басшылығымен Батыс Қазақстан, Қызылорда, Маңғыстау және Ақтөбе облыстарының шаруашылықтары жағдайында ҚР БҒМ-нің "өндіріске инновациялық тәжірибелерді енгізу және тарату" жобалары орындалды және ғылыми гранттары іске асырылды.

"Архимед-2018" XXI Мәскеу халықаралық өнертабыстар мен инновациялық технологиялар салонының қазылар алқасының шешімімен "сұйық жылу тасымалдағыштың фазалық ауысу әсерін пайдалана отырып, Гелиотеплдық энергия жинақтаушы жүйелер", "к. Э.Циолковскийді еске алудың инновациялық техникалық мектебі "әлеуметтік жобасы форматындағы прогресс қозғалтқышының "тираждау процесін іске асыру" жобаларын әзірлегені үшін алтын және Күміс медальдармен марапатталды (2018ж.).

2019 жылы Беларусь Республикасы ға жанындағы генетика және цитология институтында және Дюссельдорф қаласындағы (Германия) ҒЗИ-да ғылыми тағылымдамадан өтті, Ресей Федерациясы Президентінің жанындағы Ресей халық шаруашылығы және Мемлекеттік қызмет академиясында "экономикаға цифрлық технологияларды енгізу" бағдарламасы бойынша және София қаласында (Болгария) "trends in development of agro-industrial complex in EU"бағдарламасы бойынша біліктілікті арттыру курстарында оқыды.

А. н. Баяховтың ғылыми жұмыстарының саласы Биотехнология, энергия үнемдеу технологиялары және білім беру мен басқаруды ақпараттандыру мәселелерімен байланысты.

А. н.Баяховтың еңбектері Үндістанның рейтингтік ғылыми басылымдарында жарияланған: Biomedical & Pharmacology Journal, Biology and Medicine Journal. А. н. Баяхов "Батыс Қазақстанның инженерлік ғылым және білім жаңалықтары"ғылыми-техникалық журнал редакторының орынбасары.

"Қазақстан Республикасының ғылымын дамытуға сіңірген еңбегі үшін", " им. Ы. Алтынсарин", Құрмет грамотасымен және Алғыс хаттармен марапатталды ҚР БҒМ. "Жылдың үздік оқытушысы" атағының иегері (2017).

"Жаңару "сыбайлас жемқорлыққа қарсы жалпыұлттық қозғалысы" РҚБ " Батыс Қазақстан филиалы төрағасының орынбасары.

ҚР 2015-2025 жылдарға арналған сыбайлас жемқорлыққа қарсы стратегиясының іске асырылуын сыртқы талдау мен бағалаудың Батыс Қазақстан облысындағы арнайы мониторингтік тобының мүшесі.