Created: 15 Қыркүйек 2021

Рейтинг

БІЛІМ БЕРУ БАҒДАРЛАМАЛАРЫНЫҢ РЕЙТИНГІН "АТАМЕКЕН"ҚР ҰЛТТЫҚ КӘСІПКЕРЛЕР ПАЛАТАСЫ ӨТКІЗДІ

Қазақстандық жоғары оқу орындарының білім беру бағдарламаларына тәуелсіз бағалауды "Атамекен" ҚР Ұлттық Кәсіпкерлер палатасы ҚР Білім және ғылым министрлігімен және "еңбек ресурстарын дамыту орталығы"АҚ-мен бірлесіп жүргізді. Оның негізінде жоғары оқу орындарының білім беру бағдарламаларының екінші рейтингі жасалды.

Біріншіден, білім беру бағдарламалары (бұдан әрі ББ) Бизнестің, яғни жұмыс берушілердің қажеттіліктері мен ұсынымдарын ескере отырып бағаланды. Бұл тәсілді қолданатын университеттер үздіктер қатарында. Олар жұмыс берушілермен тығыз байланыста жұмыс істейді және түлектерді жұмысқа орналастыруға кепілдік бере отырып, білім беру бағдарламаларын бірлесіп құрады. Екіншіден, ЖОО-ның негізгі міндеті түлектерге сұраныс туғызу болуға тиіс. Жұмыс берушілердің қажеттіліктерін қанағаттандыратын жоғары оқу орындары, әрине, рейтингтің жоғарғы бөлігінде, ал еңбек нарығындағы сұранысқа жауап бермейтіндер – төменгі жағында орналасқан.

2019 жылы рейтинг критерийлері өзгерді, мысалы: түлектердің мансаптық перспективалары (60%), олар әлі де компоненттерге бөлінді: жұмыс тұрақтылығы, жұмыс іздеу ұзақтығы, оқу кезіндегі жұмыс. Білім беру бағдарламаларының сапасы келесі критерийлер бойынша бағаланды: ББ-ға Инвестициялар, тиісті сала бойынша оқу процесіне тартылған мамандар немесе шетелдік ПОҚ саны. 2019 жылы білім алушылардың жетістіктерінің критерийлерін қосу жаңалық болды, ол академиялық ұтқырлық шеңберінде білім алған студенттердің үлесіне және білім алушылардың ғылыми және инновациялық қызметінің нәтижелерін енгізу және жәрдемдесу бойынша бөлімшенің (Startap алаңдарының) болуына бөлінді.

Қазақстандық инновациялық және телекоммуникациялық жүйелер университеті (ҚазИИТУ) 2019 жылы рейтингте жақсы нәтижелерге қол жеткізді, бұған "Атамекен"ҚР Ұлттық Кәсіпкерлер палатасының ресми сайтында жарияланған айғақтар дәлел бола алады. ҚР ЖОО рейтингісінде үшінші орынды "Жерге орналастыру"мамандығы бойынша ББ алды. "Құрылыс материалдарын, бұйымдарын және құрастырылымдарын өндіру" білім беру бағдарламасы бойынша біздің университет ҚР барлық ЖОО арасында 4-ші орынға ие болды. Осы мамандықтар бойынша жұмысқа орналасу көрсеткіші 73% - дан жоғары. Біздің бағдарлама "Автоматтандыру және басқару" мамандығы бойынша Қазақстан Республикасының барлық оқу орындары арасында 4-ші орынға ие болды. "Экология" білім беру бағдарламасы рейтингте 6 орынға ие болды. Екінші жыл қатарынан білім беру бағдарламаларының рейтингісіне қатыса отырып, "экология және тіршілік қауіпсіздігі" кафедрасы рейтингтің жоғарғы қатарында тұр. Бұл кафедра жұмысының жоғары көрсеткіштерін көрсетеді.

"Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар" мамандығы бойынша ББ 8 орын алды (жұмысқа орналасу деңгейі 77,9%). Жұмысқа орналасудың және рейтингтің жоғары деңгейі "Ақпараттық жүйелер" мамандығы бойынша ББ алды (86%, 9 орын)!!!! Зерттеу нәтижелері бойынша осы мамандық бойынша жұмыс іздеу ұзақтығы 1,4 айды құрады, ал орташа жалақы 89,5% құрайды.

ҚР барлық жоғары оқу орындарының білім беру бағдарламасы бойынша "кәсіптік оқыту" мамандығы бойынша Қазақстандық инновациялық және телекоммуникациялық жүйелер университеті рейтингтің жоғарғы жолында орналасқан (12-орын). Осы мамандық бойынша мамандар даярлайтын Кафедра жұмыс берушілермен тығыз байланыста жұмыс істейді. Сонымен, кафедра "Батыс Қазақстан Құрылыс материалдары корпорациясы"АҚ-мен тығыз ынтымақтастық орнатқан.