Created: 02 Қараша 2022

Академиялық ұтқырлық

Академиялық ұтқырлық-білім алушыларды немесе оқытушыларды белгілі бір академиялық кезеңге оқыту, оқыту, зерттеу жүргізу немесе біліктілігін арттыру үшін басқа білім беру немесе ғылыми мекемеге ауыстыру.

Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлімі жоғары білікті ғылыми-педагогикалық кадрларды (магистрлерді) даярлау бойынша ЖОО кафедраларының оқу процесін үйлестіретін университеттің құрылымдық бөлімшесі болып табылады.

Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру және кадрларды қайта даярлау институты бейіндік және ғылыми-педагогикалық магистратурада кадрлар даярлауды жүзеге асыратын КазУИТС оқу-әдістемелік, ғылыми және әкімшілік-құрылымдық бөлімшесі болып табылады.

КазУИТС жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру және кадрларды қайта даярлау институты кәсіпорындар, жоғары оқу орындары, ғылыми-зерттеу орталықтары және т. б. үшін жоғары білікті кадрлармен қамтамасыз ету мақсатында құрылған.

Мақсаты: жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар, экономиканың, мәдениеттің, білім мен ғылымның қарқынды даму проблемаларын шеше алатын, қазіргі заман талаптарына сай келетін бәсекеге қабілетті мамандарды тәрбиелеу және қалыптастыру.

Міндеттері: магистранттардың дербес ғылыми-зерттеу және педагогикалық қызметінің дағдыларын қалыптастыру; магистранттардың ғылыми-зерттеу қызметін үйлестіру және бекітілген Жеке оқу жоспарларына сәйкес оның жүзеге асырылуын бақылау.

ЖОО-да білім беру саласындағы ҚР заңнамасына, академиялық ұтқырлық туралы ережеге сәйкес білім алушылар мен ПОҚ-ның академиялық ұтқырлығы жөніндегі бағдарлама іске асырылуда.

Университет академиялық ұтқырлық мәселелері бойынша ынтымақтастық бойынша қазақстандық және шетелдік жоғары оқу орындарымен 26 шарт жасасты. Осы мәселе бойынша кафедралар академиялық ұтқырлық бойынша үйлестірушінің көмегімен білім алушылар арасында ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.

2018-2020 жылдар аралығында 18 студенттің академиялық ұтқырлығы, "ММА" ОЧУ Мәскеу халықаралық академиясы "Экономика", "Есеп және аудит", "құқықтану" мамандықтары, "Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету , "Менеджмент" мамандықтары, сондай-ақ Воронеж экономикалық-құқықтық институты "аударма дело" мамандықтары бойынша өтті бірлескен бағдарламаларға сәйкес КазУИТС-тегі академиялық ұтқырлық.

Академиялық ұтқырлық аясында 2018 және 2020 жылдары университет студенттеріне дәріс оқуға халықаралық қоғам және адам табиғаты университетінің (Дубна қ., РФ), халықаралық нарық институтының (РФ Қ.) 15 оқытушысы шақырылды. Самара, РФ), С. П. Королев атындағы Самара аэроғарыш университеті (Самара қ., РФ), РФ Президенті жанындағы Ресей халық шаруашылығы және Мемлекеттік қызмет академиясы (Самара қ., РФ), Самара мемлекеттік техникалық университеті, Н. г. Чернышевский атындағы Саратов мемлекеттік университеті (Саратов қ., РФ), Альметьев мемлекеттік мұнай институт (Альметьевск қ., Татарстан). Сонымен қатар, 2 профессор әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университетінен (Алматы қ.) дәріс оқуға шақырылды.

Академиялық ұтқырлық бағдарламасы бойынша 2018-2020 жылдар аралығында КазУИТС-тің 25 оқытушысы Мәскеу халықаралық академиясының студенттерімен "компьютерлік модельдеу негіздері", "ағылшын тілінің практикалық фонетикасы",инженерлік және ЗDMAX үш өлшемді графика"пәндері бойынша теориялық және практикалық сабақтарды тексерді.

Бұл бағыттағы жұмыс жетекші жоғары оқу орындарымен жалғасады: Варшава мемлекеттік университеті (Польша), Охрид Әулие Клемент атындағы София университеті (Болгария).

Халықаралық және білім беру қызметінің маңызды бағыттарының бірі шетелдік және қазақстандық ұйымдармен шарттар негізінде жүзеге асырылатын ПОҚ-ның академиялық ұтқырлығы болып табылады. Бұл бағытта оқытушылар шақырылған шетелдік ғалымдар мен мамандардың авторлық бағдарламалары бойынша дәрістер, семинарлар тыңдау арқылы кадрларды даярлаудың шетелдік тәжірибесін зерделеу мүмкіндіктерін пайдаланады. Мысалы, М. Ломоносов атындағы Мәскеу мемлекеттік университетінің профессоры С. В. Кибальников. IT-технологиялар саласындағы өзекті тақырыптар бойынша "Автоматтандыру және басқару", "Радиотехника, электроника және телекоммуникация", "Ақпараттық жүйелер", "Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету" мамандықтарының білім алушыларына дәрістер курсы және халықаралық дөңгелек үстел өткізілді. Сондай-ақ, Л. Н.Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университетінің (профессор Н. Т. Темірғалиев), Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университетінің (профессор М. Сихов) математикалық бағыттар бойынша оқу сабақтарын өткізу үшін белгілі қазақстандық ғалымдар шақырылады.